← wróć na Stronę Główną

#posłuchaj naukowca

Odcinek #19

Paź 9, 2020

W szumie informacyjnym czasem trudno oddzielić prawdę od fałszu, dlatego wątpliwości warto skonsultować z ekspertami. Mam na imię Mariusz Gogól, jestem członkiem Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki i zapraszam Cię na kolejny odcinek serii #PosłuchajNaukowca. Z energetyką atomową wiąże się wiele mitów. Te najczęściej powtarzane dotyczą szeroko pojętego bezpieczeństwa elektrowni jądrowych – ich funkcjonowania i odpadów a także samej promieniotwórczości. Gdy w 2012 fundacja BBVA zbadała wiedzę Europejczyków, okazało się, że wielu Polaków wiąże energetykę atomową z efektem cieplarnianym. Pewna część myślała również, że radioaktywność to sprawa wyłącznie działalności człowieka.

Pora rozprawić się z mitami związanymi z tym tematem. Dziś w studio gościmy doktora Pawła Janowskiego z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który z wykształcenia jest fizykiem jądrowym. Nasz gość zajmował się szukaniem w powietrzu izotopów promieniotwórczych z Czarnobyla, wybuchami jądrowymi i innymi tego typu incydentami, a nawet zaczął gromadzić radioaktywne przedmioty codziennego użytku.

Pozostałe odcinki:

Odcinek #20

W szumie informacyjnym czasem trudno oddzielić prawdę od fałszu, dlatego wątpliwości warto skonsultować z ekspertami....

czytaj dalej

Odcinek #18

W chaosie informacji ciężko jest ostatnio znaleźć grunt. Pomagamy je Wam interpretować zanim obrosną fake newsami....

czytaj dalej

zobacz wszystkie